Положення про академічну доброчесність

ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                                    Директор

_________Л. МОВЧАН

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про академічну доброчесність    учасників освітнього процесу

Чернятинському ЗЗСО І – ІІІ ступенів Северинівської сільської ради

 

1.    ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1.       Положення про академічну доброчесність (далі - Положення) є внутрішнім підзаконним нормативним актом, який спрямований на забезпечення якісних освітніх послуг наданих здобувачам освіти, додержання моральних, правових, етичних норм поведінки всіма учасниками освітнього процесу.

1.2.     Це Положення розроблено на основі Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про запобігання корупції», «Про авторські та суміжні права», Конвенції ООН «Про права дитини», Статуту Чернятинського ЗЗСО І-ІІІ ступеня Северинівської сільської ради, Правил внутрішнього розпорядку закладу, Колективного договору між адміністрацією та профспілкою закладу, інших нормативно-правових актів, чинного законодавства України та нормативних документів школи.

1.3.  Мета Положення полягає у дотриманні високих професійних стандартів в освітній сфері, забезпечені сприятливого морально-психологічного клімату в колективі та підвищенні довіри до результатів навчання, забезпечення прозорості та якості освітньої діяльності, а   також   у   зростанні авторитету школи.

1.4.     Дія Положення поширюється на всіх учасників освітнього процесу: педагогічних працівників, здобувачів освіти та їх батьків чи осіб, які їх заміняють.


2.   ПОНЯТТЯ ТА ПРИНЦИПИ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ

2.1.      Академічна доброчесність - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання з метою забезпечення довіри до результатів навчання, попередження порушень освітнього процесу.

2.2.  Порушеннями академічної доброчесності згідно ст.42 п.4 Закону України

«Про освіту» та ст.43 п.4 Закону України «Про повну загальну середню освіту» вважається:

Академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства.

 

Самоплагіат - оприлюднення (частково або повністю) власних раніше

опублікованих наукових результатів як нових.

 

Фабрикація вигадування даних чи фактів, що використовуються восвітньому процесі або наукових дослідженнях.

Фальсифікація свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень.

Списування – виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації (шпаргалки, мікронавушники, телефони, планшети, тощо), крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання, а також повторне використання раніше виконаної іншою особою письмової роботи (лабораторної, контрольної, самостійної, індивідуальної, тощо).

Обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування.

Хабарництво надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь- яких інших благ матеріального чи нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі.

 

Зловживання впливом – пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди особі, яка пропонує чи обіцяє (погоджується) за таку вигоду або за надання такої вигоди третій особі вплинути на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави


Необ’єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

2.3.     Академічна доброчесність впроваджується через систему принципів: законності, професіоналізму, чесності, взаємоповаги, ввічливості, справедливості, відповідальності, прозорості, толерантності.

2.4.   Кожен член шкільної спільноти наділений правом вільно обирати свою громадянську позицію, яка проголошується відкрито при обговоренні рішень та внутрішніх документів.

2.5.   Заклад загальної середньої освіти здійснює свою діяльність окремо від політичних уподобань, партій, релігійних об’єднань та рухів у будь-якій формі організації.

2.6.  Офіційне висвітлення діяльності закладу та напрямів його розвитку може здійснювати директор школи або особа за його дорученням.

2.7.  У разі, якщо відбулося розповсюдження інформації, яка є неправдивою, особа, яка до цього причетна, має зробити все можливе, щоб спростувати викривлену інформацію, зменшити обсяг завданої шкоди.

 

 

 

3.   ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ УЧАСНИКАМИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Академічна доброчесність забезпечується:

3.1.       Усіма співробітниками та учасниками освітнього процесу школи шляхом:

3.1.1.         Уникнення провокування дій, пов’язаних з корупційними правопорушеннями.

3.1.2.  Дотримання норм Конституції України, Конвенції ООН «Про права дитини».

3.1.3. Дотримання Статуту школи та Правил внутрішнього розпорядку.

3.1.4.  Дотримання норм чинного законодавства України в сфері освіти та загальної середньої освіти.

3.1.5. Збереження, поліпшення та раціонального використання навчально – матеріальної бази школи.

3.1.6.     Дотримання етичних норм спілкування на засадах партнерства, взаємоповаги, толерантності стосунків, що сприяє створенню позитивної репутації школи загалом.

3.1.7. Запобігання корупції, хабарництву.


3.1.8. Надання достовірної інформації.

3.1.9.      Посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей.

3.1.10.   Дотримання норм законодавства про авторське право й суміжні права.

3.1.11.      Надання достовірної інформації про методики й результати досліджень, результати власної навчальної/педагогічної (наукової, творчої) діяльності, джерела використаної інформації тощо.

3.1.12. Негайного повідомлення адміністрації закладу у разі отримання для виконання рішень чи доручень, які є незаконними або такими, що становлять загрозу правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам.

3.1.13. Відповідальності за порушення академічної доброчесності.

3.2.  Педагогічними працівниками шляхом:

3.2.1.          Якісного, вчасного та результативного виконання своїх функціональних обов’язків.

3.2.2.  Дотримання правил внутрішнього розпорядку, трудової дисципліни, корпоративної етики.

3.2.3. Обов’язкової присутності, активної участі на засіданнях педагогічної ради та колегіальної відповідальності за прийняті рішення.

3.2.4. Незалежності професійної діяльності від політичних партій, громадських і релігійних організацій.

3.2.5.    Надання якісних освітніх послуг з використанням в практичній професійній діяльності інноваційних здобутків в галузі освіти.

3.2.6. Постійного ознайомлення учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання.

3.2.7.    Об’єктивного і неупередженого оцінювання результатів навчання здобувачів освіти.

3.2.8.    Здійснення контролю за дотриманням академічної доброчесності здобувачами загальної середньої освіти.

3.2.9.  Інформування здобувачів освіти про типові порушення академічної доброчесності та види відповідальності за її порушення.


3.2.10.        Не розголошення конфіденційної інформації, інформації з обмеженим доступом та інших видів інформації відповідно до вимог законодавства в сфері інформації та звернення громадян.

3.3.  Здобувачами загальної середньої освіти шляхом:

3.3.1.  Поваги честі і гідності усіх учасників освітнього процесу та інших осіб, навіть, якщо їх погляди відрізняються від власних переконань.

3.3.2.  Самостійного виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання (самостійні, контрольні роботи, ДПА);

3.3.3.  Подання на оцінювання лише самостійно виконаної роботи, що не є запозиченою або переробленою з іншої, виконаної третіми особами.

3.3.4.    Використанням у навчальній або дослідницькій діяльності лише перевірених і достовірних джерел інформації та посилання на них.

3.3.5.      Не допускання проявів академічної нечесності: прохання про сприяння, надання або отримання допомоги від третіх осіб під час складання будь-якого виду контролю; використання родинних або службових зв’язків для отримання позитивної чи вищої оцінки;

3.3.6.        Не допускання хибного трактування колективізму під час контрольної роботи, перевірочних робіт;

3.3.7. Не здійснення самовільного аудіо чи відео запису навчальних занять.

3.3.8.    Не припустимості пропонування хабаря за отримання будь-яких переваг у навчальній або дослідницькій діяльності, у тому числі з метою зміни отриманої академічної оцінки.

3.4.     Батьками здобувачів загальної середньої освіти або особами, які їх заміняють, шляхом:

3.4.1. Виховання у дітей поваги до гідності, прав, свобод і законних інтересів однокласників, учнів інших класів, вчителів та інших людей.

3.4.2.        Виховання у дітей відповідального ставлення до власних напрацювань та використання напрацювань інших осіб.

3.4.3.    Сприяння виконанню дитиною освітньої програми та досягнення дитиною передбачених нею результатів навчання, самостійного виконання нею навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання.

3.5.  Неприйнятним для всіх учасників шкільної спільноти є:


3.5.1.       Навмисне перешкоджання навчальній чи трудовій діяльності учасників освітнього процесу.

3.5.2.  Участь у будь-якій діяльності, що пов’язана з обманом, нечесністю; підробка та використання документів.

3.5.3.    Використання мобільних телефонів, технічних засобів та інших допоміжних матеріалів під час освітнього процесу, окрім випадків, коли вони використовуються як необхідність для здійснення освітньої діяльності.

 

 

 

4.   ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ.

4.1.    Педагогічні працівники, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності:

4.1.1.     Не можуть бути залучені до проведення процедур та заходів забезпечення і підвищення якості освіти, учнівських олімпіад та інших змагань;

4.1.2.  Не можуть бути допущені до позачергової атестації, що має на меті підвищення кваліфікаційної категорії або присвоєння педагогічного звання;

4.1.3.     Не можуть отримувати будь-які види заохочення (премії, інші заохочувальні виплати, нагороди тощо) протягом одного року;

4.1.4. Можуть бути позбавлені педагогічного звання.

4.2.  Факт порушення академічної доброчесності враховується під час:

4.2.1.   Вирішення питання про притягнення педагогічного працівника до дисциплінарної відповідальності;

4.2.2. Конкурсного відбору на посаду керівника закладу освіти.

4.3.  За порушення академічної доброчесності до учня може бути застосовано такі види академічної відповідальності:

4.3.1. Зауваження;

4.3.2. Повторне проходження підсумкового оцінювання;

4.3.3. Повторне проходження державної підсумкової атестації;

4.3.4.   Повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;


4.3.5.       Позбавлення отриманих із порушеннями академічної доброчесності академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах.

4.4.       Рішення щодо порушення педагогічним працівником академічної доброчесності та визначення виду академічної відповідальності приймає педагогічна рада за участю працівника та/або його законного представника.

4.5.    Рішення про академічну відповідальність учнів приймає педагогічний працівник, який виявив порушення академічної доброчесності або педагогічна рада закладу.

4.6.  Рішення про позбавлення учня академічної стипендії, призових місць на учнівських змаганнях, турнірах, олімпіадах, конкурсах отриманих із порушенням академічної доброчесності, приймає орган (посадова особа), який їх надав (присвоїв) у порядку визначеному законодавством.

 

4.7.  Види академічної відповідальності, що можуть бути застосовані до учнів та педагогічних працівників повинні бути співмірними із вчиненими порушеннями. За одне порушення може бути застосовано лише один з видів академічної відповідальності.

 

4.8.      Рішення про притягнення академічної відповідальності може бути оскаржене у порядку, визначеному положенням про внутрішню систему забезпечення якості освіти закладу освіти.

 

5.     ЗАХОДИ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ, ВИЯВЛЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТІВ ПОРУШЕННЯ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ.

5.1.   При прийомі на роботу педагогічний працівник знайомиться із даним Положенням.

5.2.  Із змістом даного Положення здобувачі освіти та їх батьки чи особи, що їх заміняють, ознайомлюються на сайті закладу та класних зборах.

5.3.        Для    попередження   недотримання   норм   та    правил   академічної доброчесності у закладі використовуються наступні профілактичні заходи:

5.3.1.            Попередження порушень академічної доброчесності шляхом практикумів, консультацій та інших колективних та індивідуальних форм навчання з учасниками освітнього процесу, створення та оформлення педагогічними працівниками методичних розробок для публікацій на конкурси різного рівня з метою попередження порушень академічної доброчесності;

5.3.2. Технічна перевірка щодо ознак академічного плагіату конкурсних та науково-дослідницьких робіт, підготовлених до захисту.


5.4.          Педагогічні працівники в процесі своєї освітньої діяльності дотримуються академічної доброчесності, умов даного Положення, проводять роз’яснювальну роботу з учнями щодо неприпустимості порушення академічної доброчесності (плагіат, порушення правил оформлення цитування, посилання на джерела інформації, списування, тощо).

 

 

 

6.      КОМІСІЯ З ПИТАНЬ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ

6.1.     Комісія з питань академічної доброчесності (далі - Комісія) це незалежний орган, що діє у школі з метою моніторингу дотримання членами шкільної спільноти норм, правил та принципів цього Положення.

6.2.      Комісія наділяється правом одержувати і розглядати заяви щодо порушення цього Положення та надавати пропозиції адміністрації закладу для подальшого розгляду на педагогічній раді з метою прийняття рішення щодо накладання відповідних санкцій.

6.3.         У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України, законодавством в сфері освіти та загальної середньої освіти, нормативно- правовими актами Міністерства освіти і науки України, Статутом закладу, Правилами внутрішнього розпорядку, іншими нормативними (локальними) актами закладу та цим Положенням.

6.4.    Склад Комісії затверджується наказом директора школи за поданням рішення колегіального органу управління закладу. Строк повноважень Комісії становить 1 рік. Голова Комісії, заступник голови Комісії та секретар Комісії обираються на першому засіданні нового складу комісії.

6.5.      До складу Комісії входять представники педагогічного колективу, батьківської громади та учнівського врядування.

6.6.   Голова Комісії веде засідання, підписує протоколи та рішення тощо. За відсутності Голови його обов’язки виконує заступник.

6.7.   Організаційною формою роботи Комісії є засідання. Засідання можуть бути чергові, що проводяться у строки, визначені планом роботи, та позачергові, що скликаються при необхідності вирішення оперативних та нагальних питань або для розгляду звернень.

6.8.   Засідання вважається правомірним, якщо на ньому присутні 2/3 складу комісії.

6.9.     Рішення приймаються відкритим голосуванням. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів, голос голови Комісії є вирішальним.

6.10. Засідання Комісії оформлюється протоколом.


6.11.   Комісія не менше одного разу на рік звітує про свою роботу перед колегіальним органом управління закладу.

6.12.     Будь-який учасник освітнього процесу, якому стали відомі факти порушення норм цього Положення чи підготовки про можливість такого порушення, може звернутися до голови або секретаря Комісії з письмовою заявою на ім’я її голови один раз по одному факту. У заяві обов’язково зазначаються особисті дані заявника (П.І.Б., контакті дані: адреса, телефон, місце роботи/навчання, посада/клас, особистий підпис). Анонімні заяви чи заяви, викладені в некоректній формі, Комісією не розглядаються.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо,        керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

6.13. Повноваження Комісії:

6.13.1.       Виявляти та встановлювати факти порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу школи.

6.13.2.    Проводити інформаційну роботу щодо популяризації принципів академічної доброчесності серед учасників освітнього процесу.

6.13.3.  Готувати пропозиції, надавати рекомендації та консультації щодо підвищення ефективності впровадження принципів академічної доброчесності в освітню діяльність школи.

6.13.4.   Отримувати і розглядати заяви за умови, якщо вони носять не анонімний характер, щодо порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу школи.

 

 

7.   ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

7.1.   Учасники освітнього процесу повинні бути ознайомлені з Положенням про академічну доброчесність. Незнання або нерозуміння норм цього Положення не звільняє від відповідальності, що визначена цим Положенням. Школа забезпечує публічний доступ до тексту Положення через власний офіційний сайт.

7.2.    Положення про академічну доброчесність Чернятинського ЗЗСО І –ІІІ ступенів погоджується педагогічною радою школи та вводиться в дію наказом директора.


7.3.   Зміни та доповнення до Положення можуть бути ініційовані будь-яким учасником освітнього процесу за поданням до педагогічної ради школи та вводяться в дію наказом директора школи.

 

 

 

ПОГОДЖЕНО

на засіданні педагогічної ради          Чернятинського ЗЗСО І-ІІІ ст.

протокол №5  від 28 березня 2022 року